Integracja Sensoryczna SI
W Centrum „Od Głowy do Mowy” w Poznaniu prowadzimy diagnozę i terapię zgodnie z założeniami Metody Integracji Sensorycznej według Jean Ayres ASI®
Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz z własnego organizmu. Mówiąc w skrócie, integracja sensoryczna pozwala segregować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Gdy funkcje te są zrównoważone, motoryka ciała łatwo dostosowuje się do otoczenia, umysł łatwo przyswaja informacje, a „dobre” zachowanie pojawia się w sposób naturalny. Integracja sensoryczna wpływa także na rozwój dziecka, zdolności do nauki i samoocenę. Terapeuta Integracji Sensorycznej podczas zajęć stwarza dziecku warunki oraz prowadzi je podczas terapii tak, aby doszło do integracji zmysłów oraz utworzenia właściwej reakcji układu nerwowego na bodźce. Zaburzenia integracji sensorycznej objawiają się trudnościami w odbieraniu, analizie i interpretacji bodźców docierających do człowieka. Trudności te mogą pojawić się na różnych etapach rozwoju dziecka i dotyczą różnych obszarów jego funkcjonowania.
Zajęcia Integracji Sensorycznej (SI)
Metoda Integracji Sensorycznej jest jedną z najnowszych kompleksowych metod terapeutycznych w Polsce. Stosowana jest w terapii dzieci z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, trudnościami w nauce, czy całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (autyzm, Zespół Aspergera). Mózg w każdej sekundzie odbiera informacje z otaczającego świata, musi je posegregować i odpowiednio przetworzyć. W ten sposób zachodzi integracja sensoryczna w naszym organizmie. Jeżeli z jakiegoś powodu bodźce nie mogą dopływać do ciała lub giną w drodze do mózgu, to mówimy wtedy o zaburzeniach integracji sensorycznej. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą przekładać się na powstawanie trudności w przedszkolu, szkole czy w sferze emocjonalnej i społecznej. Do najczęstszych objawów należą: lękliwość lub nadmierna pobudliwość, problemy z równowaga i koordynacją, nadmierna chęć wirowania, obracania się, huśtania lub lęk przed oderwaniem nóg od podłoża, zła tolerancja wrażeń dotykowych lub nadmierne domaganie się silnych doznań. Nasza terapeutka Integracji Sensorycznej w Centrum „Od Głowy do Mowy” Bogna Mikołajczak ukończyła międzynarodowy III stopniowy kurs z zakresu Integracji Sensorycznej wg Ayres Sensory Integration ASI®.
